Sağlık emekçilerinden yemek protestosu

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), sağlık başta olmak üzere kamu kurumlarının yemekhane hizmetlerinde özelleştirilme sonucu kalitenin düşmesini “Sağlıklı, hijyenik ve doyurucu yemek haktır” sloganıyla protesto etti.

ANTALYA

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, SES Antalya Şubesi, sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Şube Eşbaşkanı Şükran İçöz, sorunun nedeninin yemekhane hizmetlerinin kamusal olmaktan çıkarılması olduğunu belirterek, “Sektörde adeta tekelleşen belirli yemek firmaları tarafından yetersiz ve nitelikten uzak bir biçimde sunulan yemek ve beslenme hizmetleri sağlık emekçilerinin ağır çalışma koşullarının ihtiyacını karşılamamaktadır. Çeteleşen, tekelleşen bu firmaların ihale yolsuzlukları iki hafta önce yayımlanan Sayıştay raporunda 15 sayfalık bir bölümde yer almıştı. Bu nedenle bizlerden alınan vergilerle karlarına kar katarken, bizi aç bırakan özel sektörce sunulan yemek ve beslenme hizmetleri eskiden olduğu gibi kamu tarafından sunulmalıdır” diye belirtti.

İZMİR

İzmir’de SES emekçileri, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yemekleri boykot ederek, hastane bahçelerinde açıklama yaptı.

Alsancak Devlet Hastanesi önünde yapılan açıklamada, “Hastanelerde yemekler şirket eliyle değil, sağlıklı, kaliteli ve doyurucu olarak kamu eliyle verilsin” pankartı açıldı. Ayrıca “Sağlıklı ve doyurucu beslenme haktır. Boykot var”, “Yemekte taşeron şirkete hayır” ve “Sağlıklı yemek hastanın da çalışanın da hakkı” dövizleri taşındı.

Sağlık emekçileri, açıklama öncesi hastane bahçesinde simit dağıttı. SES İzmir 2 Nolu Şube Yöneticisi Fatih Özbilgi, taleplerine dair konuştu.

DİYARBAKIR

SES Diyarbakır Şubesi, Selahattin Eyyubi Hastanesi önünde açıklama yaptı. “Sağlıklı, hijyenik ve doyurucu yemek haktır! Türkiye genelinde eylemdeyiz. Boykot var” pankartının taşındığı açıklamada konuşan Şube Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak, yaşanan sessizliği yemekhaneleri boykot ederek bozacaklarını belirterek, halktan da destek beklediklerini söyledi.

Açıklamanın ardından “Yeryüzü sofrası” kurularak, sağlık emekçilerine simit, ayran ikram edildi.

MARDİN

SES Mardin Şubesi de, Kızıltepe Devlet Hastanesi önünde açıklama yaptı. Sağlık emekçileri, öğle yemeği saatinde yemekhaneye inmeyerek, açıklamaya katıldı. Öğünlerini ayran ve simitle geçiren sağlık emekçileri, hasta yakınlarına da ayran ve simit ikram ederek, yemekhaneyi boykot etmeleri çağrısında bulundu.

Hastane önünde alkışlar eşliğinde bekleyişlerini sürdüren sağlık emekçileri ardından açıklama yaptı. Sık sık “Taşeron sistemi midemize dokunuyor” ve “Beslenme hakkımız engellenemez” sloganlarının atıldığı açıklamada ortak metni Şube Yöneticisi Mücahit Cevheroğlu, okudu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x