Sadece ateşi vardı… Bir hafta içinde öldü

İngiltere’nin önde gelen sepsis uzmanına göre, Britanya’da sepsisten kaynaklanan ölümlerdeki endişe verici artış, bazı doktorların durumu ciddiye almamasından kaynaklanıyor olabilir.

Hayati tehlikeye neden olan durum, bağışıklık sisteminin bir enfeksiyona aşırı tepki vermesi ve vücudun doku ve organlarına zarar vermeye başlamasıyla ortaya çıkıyor. Üstelik son on yılda bu ölümlerin sayısı 2013’te yılda 37 binden artık yılda yaklaşık 48 bine yükseldi. Ve sepsis; meme, prostat ve bağırsak kanseri vakalarının toplamından daha fazla ölüme neden oluyor.

30 YAŞINDAKİ ÖĞRETMEN BİR HAFTA İÇİNDE ÖLDÜ

Sepsis ile ilgili farkındalık ise özellikle geçen yılın sonlarında, enfeksiyonun bir virüsle karıştırılmasının ardından ölen 30 yaşındaki ilkokul öğretmeni ile ortaya çıktı. Sepsis nedeniyle hayatını kaybeden Gina Campanini’nin ailesi onun hayatını kurtarmak için daha fazlasının yapılabileceğine inanıyor.

Her şey eylül ayında Gina’nın grip olduğunu düşünmesiyle başladı. Göğüs sıkışması, kas ağrısı ve yüksek ateş gibi şikayetleri olan Gina, rahatsızlıkları artınca doktordan randevu aldı.

Kız kardeşi Maria, “Ona bunun sadece bir virüs olduğu söylendi. Gina’ya herhangi bir ilaç verilmedi; eve gitmesi, bol sıvı alması ve semptomlarını takip etmesi söylendi” dedi.

Ancak Gina’nın gece boyunca durumu kötüleşti ve ertesi sabah nefes almakta zorlanmaya başlayınca ailesi onu hastaneye götürdü. Ve Gina’da sepsis geliştiği için yoğun bakıma kaldırıldı. Aslında Gina, antibiyotik tedavisi gördü ancak sepsis nedeniyle felç geçirdi ve hastaneye kaldırıldıktan sadece bir hafta sonra öldü.

Maria, “Gina genç, formda ve sağlıklıydı, dolayısıyla bu kadar çabuk hastalanması kesinlikle alarm zillerinin çalmasına neden olmalıydı” diyor.

GRİP İLE TETİKLENEBİLİR

Sepsis; grip, COVID veya bakteriyel enfeksiyon grubu A streptokok gibi yaygın virüsler tarafından tetiklenebilir.

Hastalık, vücudun bir enfeksiyona aşırı tepki vermesinden kaynaklanır, bu da kan basıncında çöküşe ve organ yetmezliğine neden olur. Her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık yaşlılarda görülür ve idrar yolu enfeksiyonları da hastalığı tetikler.

Sepsisi saptamak için bir test yok. Enfeksiyonun mevcut olduğunu gösteren beyaz kan hücrelerindeki artışı araştırmak için kan testleri kullanılır, ancak sonuçların alınması saatler sürebilir ve doğru sonuç vermeyebilir.

TARTIŞMA YARATTI

Gina’nın ölümünden sonra farkındalık oluşturulmaya çalışılsa da sepsis konusunda yeni tartışmalar ortaya çıktı.

Bazı sağlık otoriterleri sepsisin teşhisinde ihmalkar davranıldığını ileri sürse de bilim insanları ise sepsis kurbanlarının çoğunluğunun, ölümlerinin önlenebilir olarak görülmemesi gereken yaşlı ve zayıf insanlar olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca İngiltere’de her yıl yalnızca 150 kadar çocuğun sepsisten öldüğü belirtilerek endişelerin yersiz olduğuileri sürülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x