Filistin’de ikinci Cuma… Gözler Kudüs’te… Bölgesel savaş uyarısı… Hastanelerde kritik saatler… Vurulan kiliseden açıklama

İsrail ve Filistin arasındaki şiddetli çatışma 14. gününe girdi. İsrail’in en ölümcül saldırısı geçen günlerde yaşandı ve el-Ehli Baptist Hastanesi bombalandı. Saldırıda 471 kişi hayatını kaybetti, 28’i ağır olmak üzere 342 kişi de yaralandı.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ziyareti dönüşü sonrasında ABD’lilere seslendi. ABD Başkanı, Kongre’ye Ukrayna ve İsrail için acil bütçe talebi gönderileceğini ve İsrail için daha önce benzeri görülmemiş destek isteyeceklerini söyledi. Biden, “Yarın Amerika’nın ulusal güvenlik ihtiyaçları çerçevesinde İsrail ve Ukrayna dahil ortaklara destek olmak için Kongre’ye acil bütçe talebinde bulunacağım” diye konuştu.

KİLİSE VE CAMİYE SALDIRI

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’de Rum Ortodoks Kilisesi’ni hedef aldığını duyurdu. Yerinden edilen yüzlerce Filistinlinin sığındığı kilisede İsrail saldırısı sonucu “çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı” aktarıldı. Bakanlığın Telegram hesabından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliye bölgesinde hedef aldığı el-Ömeri Camii’nin tamamen yıkıldığı belirtildi.

Kudüs Rum Ortodoks Patrikhanesi, saldırıyı “en sert şekilde kınadıklarını” ifade ederken, çoğunlukla sivillerin sığındığı kiliselerin hedef alınmasının “görmezden gelinemez bir savaş suçu sayılabileceğini” belirtti.

NETANYAHU’DAN ‘HAZIRIZ’ MESAJI

İsrail Başbakanı Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Gallant, Gazze sınırındaki askerleri ziyaret etti. Askerlerle görüntüsünü X sosyal medya hesabından paylaşan Netanyahu, mesajında “Hazırız” ifadesini kullandı.

GAZZE’DEKİ HASTANELERİN BİRKAÇ SAATLİK YAKITI KALDI

Gazze’deki hastaneler, yakıt istedikten sonra BM, bölgedeki son yakıtını bağışladı. Yakıtın bağışlandığı Gazze’nin en büyüğü Şifa hastanesi, “birkaç saat daha elektriğimiz olacak” dedi.

KARA HAREKATI HAZIRLIĞI: ‘EMİR GELECEK’

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da Gazze sınırındaki birlikleri ziyaret etti.

Burada İsrail askerlerine seslenen Gallant, “Şu anda Gazze’yi uzaktan görüyorsunuz. Yakında içeriden de göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

İSRAİL: GECE HAMAS HEDEFLERİNE 100’DEN FAZLA ATIŞ YAPILDI

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), gece saatlerinde Hamas’ın tesislerine 100’den fazla atış yapıldığını açıkladı.

IDF’nin açıklamasında “IDF, gece saatlerinde Hamas’ın operasyonel hedeflerine 100’den fazla atış yaptı ve İsrail’in güneyindeki kanlı çatışmalara katılan bir Hamas savaşçısını öldürdü” dendi.

Açıklamada, imha edilen askeri tesisler arasında bir yeraltı tüneli, silah depoları ve onlarca komuta merkezi bulunduğu, Cebaliye kentindeki bir camide depolanan silahların da imha edildiği kaydedildi.

HAMAS LİDERİNDEN ‘BÖLGESEL SAVAŞ’ UYARISI

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail’in Gazze’ye yönelik süren saldırıların bölgesel bir savaşa dönüşebileceği uyarısında bulundu. Hamas lideri, “Gazze’ye yönelik bu vahşi saldırıların, yıkımın ve kan dökmenin devam etmesi durumunda, bunun, bölgesel bir savaşa dönüşebileceği uyarısı yaptıklarını” kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x