AYM, ‘yeşil sermaye’ye dava açılmasını engelleyen maddeyi iptal etti: Mağdurların hakları son kuruşuna kadar ödenmeli

Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin başvurusu üzerine AK Parti’nin, 21 Kasım 2019 yılında TBMM’den çıkardığı ve “yeşil sermaye” şirketlerinin mağdur ettiği kişilerin dava açmasını engelleyen kanun hükmünü iptal etti.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, Avrupa’da yaşayan Türklerden para toplayan Kombassan, Yimpaş, Jetpa gibi “yeşil sermaye” olarak adlandırılan şirketlerinin batma noktasına gelmesi ve on binlerce kişinin mağdur olması üzerine AK Parti, 21 Kasım 2019 tarihinde TBMM’den kanun çıkardı.

Kanunla ismi BERA olarak değiştirilen Kombassan başta olmak üzere “yeşil sermaye” şirketlerine para yatıran on binlerce kişinin hak aramak için dava açması engellenmiş, açılmış olan binlerce dava da yok hükmünde sayılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aralık 2019’da düzenlemeyi onaylamış ve Resmi Gazete’de yayımlanan 7194 sayılı torba kanunla, holdinglerine para yatıranların davalarla paralarını geri almalarının önü kesilmişti. CHP, kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

AYM, 4 yıl sonra Resmi Gazete’de yayınlanan kararı ile düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.

ÇAKIRÖZER: VATANDAŞIN HAK ARAMA YOLU KAPATILAMAZ

AYM kararını değerlendiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “AYM, geçen hafta bir karar verdi. Yeşil sermaye şirketlerine para yatıran ve sonrasında mahkeme yoluyla haklarını arayan vatandaşların hak arama yolunu kapatan, AKP tarafından çıkarılan kanun değişikliğini iptal etti. Bu kanun Meclis’e geldiğinde biz CHP olarak direnmiştik, itiraz etmiştik. Çünkü AKP, ikinci kez on binlerce yurttaşımızı mağdur etmekteydi” dedi.

“İlk kez bu yeşil sermaye şirketleri, vatandaşlarımızın dini duygularını istismar ederken sessiz kalan, bu şirketleri denetlemeyen AKP, bu şirketlerin batışına göz yummuş, vatandaşların hak arama yoluna da engel çıkarmıştı” diyen Çakırözer, “Son olarak 4 yıl önce 2019’da getirdikleri torba kanuna bir madde eklediler ve dediler ki ‘Kombassan ve diğer şirketler aleyhine vatandaşların açtığı davalar yok hükmündedir. Artık dava açılamayacaktır’ diye. Biz o dönemde Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekillerimiz mağdurlarla buluştuk. Dedik ki, vatandaşın kim olursa olsun hak arama yolu kapatılamaz. Hele devlet eliyle hiç kapatılamaz” ifadelerini kullandı.

‘AYNI KANUNDA BAŞKA MADDELERİ VETO EDEN ERDOĞAN, ÇAĞRILARIMIZI DİNLEMEDİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı kanundaki başka maddeleri veto ettiğini hatırlatan Çakırözer, “AKP milletvekilleri bizi dinlemedi, oy verdiler. Arkasından Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı yasada başka maddeleri veto ederken bu maddeyi tüm çağrılarımıza rağmen veto etmedi ve onayladı. Sonrasında yüzlerce, binlerce dava kapatıldı. Büyük mağduriyetler yaşandı. Şimdi 4 yıl sonra AYM, ‘Hukuksuzluk yaptınız. Vatandaşın hak arama yolu kapatılamaz’ dedi” şeklinde konuştu.

‘MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ DEVLETİN SORUMLULUĞUNDADIR’

“Peki şimdi ne olacak?” diye soran Utku Çakırözer, şunları söyledi:

“Mağduriyetler sürmekte. Binlerce kişinin davası kapatılmıştı. On binlerce mağdur var. Yapılması gereken belli. Artık devlet, bu vatandaşlarının mağduriyetlerinin giderilmesi, haklarının bu şirketler tarafından son kuruşuna kadar ödenmesini mutlaka ama mutlaka güvence altına almalıdır. Vatandaşlarımızın istismarına son verilmelidir. CHP’nin o dönem ne kadar haklı olduğu AYM kararıyla ortaya çıktı. Keşke o dönem AKP milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı, bizleri mağdurların sesi olan CHP’yi dinleselerdi. Şimdi bu mağduriyetlerin giderilmesi devletin sorumluluğundadır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x